Wystawa "Wykładowcy Katedry Biżuterii"

2019-08-27

Zapraszamy na wernisaż WYKŁADOWCY KATEDRY BIŻUTERII.
30.08.2019 | godz. 20.00 |  Galeria MSB.
Wernisaż wpisany jest w program targów AMBERMART 2019 



Wystawa wykładowców Katedry Biżuterii daje możliwość zaobserwowania, kogo w ramach inspirującej relacji „mistrz – uczeń” spotykają młodzi projektanci i kto może na nich wpływać, odpowiednio kierunkując ich poszukiwania twórcze. Ekspozycja pozwala zaobserwować różnorodność postaw projektantów, wyrażających w zupełnie inny sposób swoją fascynacje dziedziną autorskiej biżuterii. Ze względu na różny staż w działalności artystów jest również sposobem na pokazanie zmian w postawie twórców jakie miały miejsce w ostatnich dziesięcioleciach.

Podczas wystawy w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników będzie można oglądać prace całego aktualnego grona pedagogów katedry, czyli:
1️⃣. Profesora Andrzeja Bossa, który jak jest absolwentem PWSSP w Łodzi. Rozpoczął pracę w 1985 r. po obronie dyplomu w Pracowni Projektowania Biżuterii u prof. Andrzeja Szadkowskiego. W 2010 został mu nadany tytuł profesora sztuk plastycznych. Prowadzi Pracownię Form Złotniczych na studiach II stopnia. Do roku 2016 był Kierownikiem Katedry Biżuterii. Wielokrotnie nagradzany w konkursach, teraz sam często służy swoją wiedza i doświadczeniem jako juror. Jego prace znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Legnicy, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Bursztynu Ribnitz-Damgarten, Galerii Sztuki Złotniczej w Legnicy i wielu innych.
2️⃣. Dr hab. Ewy Effenberg-Kaji, która w 2004 r. obroniła dyplom w Pracowni Biżuterii u prof. Andrzeja Szadkowskiego. Pracuje w Katedrze Biżuterii od 2005 roku. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Form Złotniczych na studiach I. stopnia. Jako aktywny twórca działa w dziedzinie biżuterii autorskiej. Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii Sztuki Złotniczej w Legnicy, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i w zbiorach Magdaleny Kwiatkiewicz. Wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach dla projektantów.
3️⃣. Dra Jarosława Kolca, który również jest absolwentem ASP w Łodzi i obronił kolekcję dyplomową w Pracowni Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego. Pracuje na uczelni od 1988 r., od kilku lat prowadzi Pracownię Technologii i Materiałoznawstwa w Katedrze. W 2009 r. otrzymał stopień doktora sztuki. Jego pasją oprócz dawnych technik złotniczych są również kamienie, nie tylko te jubilerskie, a także ich oddziaływanie. Jest założycielem i członkiem Grupy Twórczej G7. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego.
4️⃣. Dra Sergiusza Kuchczyńskiego, który w 1999 roku ukończył studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Pracuje w Katedrze od 2003 roku, początkowo jako asystent w Pracowni Projektowania Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego. Od 2016 roku samodzielnie prowadzi Pracownię Biżuterii na poziomie studiów licencjackich i magisterskich. Jest prodziekanem Wydziału Tkaniny i Ubioru w kadencji 2016-2020.
5️⃣. Marcina Nowaka – laureata wielu nagród w Polsce i za granicą, w tym tak prestiżowych jak Złoty Medal w międzynarodowym konkursie „Solidscape Design Competition“ w 2018 r. Marcin otworzył przewód doktorski w zakresie projektowania biżuterii z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Technologia najbardziej go fascynuje, ponieważ w połączeniu z twórczą wyobraźnią daje projektantowi wprost nieograniczone możliwości kreacji. Biżuteria, do której zamiłowanie odziedziczył w genach, jest jego największą życiową pasją.
6️⃣. Dr Michaliny Owczarek, która także jest absolwentką ASP w Łodzi, gdzie w 2010 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego, a w 2018 doktorat pod tytułem „Rozkład Formy–Budowa Formy" pod kierunkiem prof. Andrzeja Bossa. Obecnie pracuje w Katedrze Biżuterii w macierzystej uczelni. Jej prace znajdują się między innymi w kolekcji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz w Galerii Sztuki w Legnicy. W 2017 roku otrzymała nagrodę MSB na Festiwalu Srebra w Legnicy.
7️⃣. Dr Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej – od 2016 roku kierownika Katedry Biżuterii. Absolwentki ASP w Łodzi, która studiowała również na Wydziale Projektowania Biżuterii Technical University in Lahti (Finlandia) oraz w Szkole Projektowania i Technik Jubilerskich Metallo Nobile we Florencji oraz historię i teorię sztuki w Collegium Invisibile w Warszawie. Zafascynowana światłem i barwną biżuterią wykorzystującą technikę emalii piecowej od lat prowadzi autorską Pracownię Emalii, w której wskrzesza i od nowa zaszczepia na gruncie polskiej biżuterii zapomnianą technologię. Jest aktywnym projektantem, a jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
8️⃣. Dr Magdaleny Walczak, która po studiach na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi, zakończonych dyplomem w pracowni rzeźby prof. Michała Gałkiewicza podjęła studia doktoranckie na Wydziale Rzeźby ASP im. Jana Matejki w Krakowie. W 2012 uzyskała tytuł doktora sztuki. Rzeźbiarka jest autorką i współautorką szeregu realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej, między innymi cyklu rzeźb „Łodzi Bajkowej“ oraz Łódzkich Zdrojów, a w Katedrze Biżuterii prowadzi Pracownię Medalierstwa.

Zapraszamy!