FINAŁ 11. Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną

2022-10-28

FINAŁ 11. Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną 

Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego

AMBER- the Gold of the Baltic Sea

W dniu 5 listopada br., w godzinach 12:00- 14:00, w siedzibie Muzeum Bursztynu w Gdańsku, odbędzie się uroczysty final 11. edycji Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników jako partner wydarzenia serdecznie zaprasza do uczestnictwa.

W programie:

  • Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu
  • „Bursztyn bałtycki (sukcynit) – chemiczny majstersztyk natury”
    - prelekcja dr hab. inż. Ewy Wagner-Wysieckiej, prof. Politechniki Gdańskiej
  • wernisaż wystawy pokonkursowej – prace 77 autorów
    z całego świata
  • degustacja artystycznej instalacji bursztynowej
    autorstwa Joanny Stachowiak (ASP Gdańsk)

Tegoroczna edycja 11. Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną pt. „Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego” ogłoszona w lipcu 2022 r. zgromadziła 123 autorów, pochodzących zarówno z Polski, krajów europejskich jak i tych reprezentujących najodleglejsze zakątki świata: Chiny, Tajlandia, Argentyna, USA, Meksyk. Profesjonalni twórcy nadesłali blisko 250 prac w najróżniejszych technikach graficznych m.in. linoryt, miedzioryt, sucha igła czy techniki komputerowe, mieszane. Spoiwem, które łączyło wszystkie prace był temat zmagań konkursowych – bursztyn. Ich efektem jest wystawa pokonkursowa, na której zaprezentujemy artystyczne interpretacje bałtyckiej kropli bursztynu, jej koloryt oraz to jak artyści graficy poradzili sobie z uchwyceniem życia zastygłego miliony lat temu w tym niezwykłym kruszcu…

Kapituła Konkursu przyznała po 3 główne nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: techniki tradycyjne (suma nagród 9000 PLN Fundator Gdański Archipelag Kultury) oraz techniki komputerowe (suma nagród 3700 PLN, Fundator Fundacja Wspólnota Gdańska). Obok nagród za zajęcie I, II i III miejsca zostały przyznane również Nagrody Specjalne:

  • Nagroda Specjalna Moniki Dylewskiej - Libery, Dyrektorki Gdańskiego Archipelagu Kultury
  • Nagroda Specjalna Andrzeja Stelmasiewicza, Założyciela Fundacji Wspólnota Gdańska
  • Nagroda Specjalna dr Anny Walczak, Dyrektora PAN Biblioteki Gdańskiej
  • Nagroda Specjalna prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • Nagroda Specjalna Ryszarda Ulińskiego, Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników

Wydarzenia uświetni prelekcja dr hab. inż. Ewy Wagner-Wysieckiej, prof. Politechniki Gdańskiej pt. „Bursztyn bałtycki (sukcynit) - chemiczny majstersztyk natury”. Piękno i właściwości bursztynu bałtyckiego, inspirujące artystów są efektem jego złożonej i fascynującej budowy chemicznej, która kształtowała się przez miliony lat i nadal podlega przemianom. Związkom pomiędzy wybranymi właściwościami bursztynu bałtyckiego a naturą chemiczną tej substancji poświęcony zostanie wspomniany wykład, który autorka przedstawi możliwie "niechemicznym" językiem.


dr hab. inż. Ewa Wagner-Wysiecka to prof. Politechniki Gdańskiej, pracownik naukowo-dydaktyczny i kierownik Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej.  Specjalizuje się w organicznej i analitycznej chemii supramolekularnej.. (Współ)autorka licznych publikacji i komunikatów poświęconych bursztynowi bałtyckiemu i innym żywicom świata. Wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Laureatka licznych nagród i wyróżnień: Medal Prezydenta Miasta Gdańska za badania właściwości chemicznych bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych oraz za promocję Miasta Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu; „Bursztynnik Roku 2015”; Złoty Medal im. Jana Kilińskiego za wkład w rozwój Rzemiosła Polskiego.