30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Dotyk”

2022-04-07

W dniach 30-31.03.2022 odbyły się obrady jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO. Grono jurorów dokonało oceny 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów. Lista zakwalifikowanych dostępna jest tutaj, z kolei nazwiska laureatów poznamy 14 maja 2022 podczas kulminacji Festiwalu w Galerii Sztuki w Legnicy.

Galeria Sztuki w Legnicy co roku organizuje Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, wspierając i promując w ten sposób najnowsze osiągnięcia w dziedzinie projektowania biżuterii. Konkurs dedykowany jest twórcom biżuterii artystycznej. Każdego roku odbywa się pod innym hasłem, nawiązującym do bieżących problemów współczesnego świata, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. W tym roku tematem przewodnim Konkursu został DOTYK – zmysł bliski biżuterii, który – w obliczu globalnej pandemii i eskalacji konfliktów zbrojnych – niesie skojarzenia zarówno z ciepłem i intymnością, jak i poczuciem zagrożenia i lęku.

Selekcji prac dokonało jury w składzie:

Sofia Björkman (Szwecja)artystka-złotniczka i kuratorka prowadząca galerię i studio biżuterii PLATINA. Wystawia na całym świecie, współpracuje z licznymi artystami, kuratorami, galeriami, muzeami i instytucjami, prowadzi wykłady i warsztaty, jest członkiem zarządu międzynarodowej organizacji AJF – Art Jewellery Forum, KRO Stockholm i Stockholms Hantverksförening;

Miroslav Cogan (Czechy)teoretyk i historyk sztuki z wieloletnim dorobkiem naukowym, absolwent Uniwersytetu Masaryka w Brnie, kurator zbiorów sztuki pięknej i biżuterii w Muzeum Czeskiego Raju oraz kurator międzynarodowych sympozjów biżuterii w Turnovie, autor licznych publikacji na temat sztuki złotniczej;

Sławomir Fijałkowski (Polska) – profesor, wieloletni juror legnickiego Konkursu, prowadzący Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalista w zakresie projektowania produktu i biżuterii, uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa;

Nastya Ivlieva (Rosja/ Włochy) – redaktorka cyfrowego magazynu o współczesnej sztuce złotniczej LOST IN JEWELS, specjalistka i konsultantka w zakresie designu, sztuki i mody. Jej platforma obejmuje starannie wyselekcjonowaną biżuterię artystyczną i vintage w kontekście stylu życia, kultury, historii i społeczeństwa. Pracuje jako doradca jubilerski oraz współpracuje z firmami jubilerskimi jako konsultant ds. marki, redaktor treści i strateg;

oraz

Małgorzata Kalińska (Polska) – doktor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wielokrotnie nagradzana (także podczas zeszłorocznej edycji legnickiego Konkursu) artystka-złotniczka, jak również malarka.

Sofia Björkman, przewodnicząca jury, podkreśla:


„poziom konkursu jest naprawdę bardzo wysoki, a nadesłane prace są zróżnicowane i interesujące, co sprawia, że ciężko jest dokonać wyboru. Osobiście patrząc na pracę zastanawiam się nad jej pochodzeniem oraz uczuciami towarzyszącymi artyście, gdy ją tworzył. Zwracam także uwagę na technikę wykonania.”

 

Sławomir Fijałkowski dodaje:

„poziom konkursu jest wysoki – to dobry przegląd współczesnego wzornictwa. Wiele z nadesłanych prac stanowi interpretacje narracyjne, aspirujące do rangi sztuki, jak i realizacje typowo i nie-typowo złotnicze, w których nowe technologie, materiały i sposoby pracy z funkcją biżuterii spotykają się z klasycznymi realizacjami złotniczymi. Jest to zatem dobre odzwierciedlenie kondycji tego rodzaju sztuki użytkowej. Poza wizualną stroną przyglądamy się także temu, w jaki sposób prace – szczególnie te nagrodzone – odnoszą się do tematu konkursu”.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej odbywa się w ramach 42. edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO, który jest jednym z najważniejszych przeglądów najnowszych trendów w dziedzinie współczesnej biżuterii autorskiej i małego designu, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy. W tym roku w ramach wydarzenia odbędzie się 13 wystaw (w tym: 11 prezentacji biżuterii), które będą dostępne w 8 lokalizacjach w sercu Legnicy, a także wernisaże wystaw, spotkania z artystami, seminarium teoretyczne „Granice Sztuki Globalnej” i wydarzenia towarzyszące. Więcej informacji o tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO znajdą Państwo na stronie Organizatora.