Zoja Kostiaszowa

Zoja Kostiaszowa
2017-06-18

Zoja Kostiaszowa, urodzona na Białorusi, ukończyła Uniwersytet Pedagogiczny w Mohylewie. W 1979 roku, jako filolog rosyjski podjęła pracę w nowopowstającym  Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. W latach 2004-2012 pełniła funkcje zastępcy dyrektora do spraw naukowych, a od 2012 roku pracuje jako wiodący pracownik naukowy. Dzięki jej staraniom, w 1990 roku muzeum nabyło fragment kolekcji mechowców (Acariformes: Oribatida)  przyrodnika Fritscha z Gołdapi składający się z 80 okazów. Część kolekcji największych brył bursztynu, jakie przez lata znajdowano w kopalniach, staraniem Zoji ostatecznie przekazano do Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie.

Brała bezpośredni udział w tworzeniu muzealnej kolekcji i wielu wystaw: „Pochodzenie bursztynu”, „Bursztyn w sztuce XVI –XVIII w.”, „Kaliningradzki Kombinat Bursztynu” i innych, które zawierały się w tych trzech tematach. Jest autorką monografii „Historia Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynu” (Kaliningrad 2007) oraz  około 100 artykułów naukowych i popularno-naukowych o bursztynie, opublikowanych w Rosji, Polsce, Ukrainie, Niemczech, Hiszpanii i na Litwie. Od 2009 roku jest autorką i stałym redaktorem rocznika naukowego – „Bałtycki bursztyn. Nauka. Kultura. Gospodarka” – wydawanego przez Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie.

Mimo humanistycznego wykształcenia, była  pierwszą osobą, która po monografii litewskiego geologa Vladasa Katinasa (1971), spragnionym wiedzy o największych złożach bursztynu bałtyckiego na półwyspie Sambijskim, dostarczała coraz bardziej szczegółowych opracowań. Artykuł, który ukazał się jako pierwszy w Polsce [!] w Przeglądzie Geologicznym w 1995 roku – „Powojenna historia kombinatu eksploatacji i obróbki bursztynu na Sambii” (43, 4. 364–367), przedrukowano również w Niemczech. Zoja ma na swoim koncie również tłumaczenia polskich prac na język rosyjski. W 2016 zakończyła tłumaczenie – drugiego wydania Bursztyn w Polsce i na świecie. W 2006 roku, w którym Prezydent Miasta Gdańska powołał Światową Radę Bursztynu Zoja była jedynym kandydatem z terenu Kaliningradzkiego.

 

prof. Barbara Kosmowska - Ceranowicz

Więcej w artykule: Bursztynisko 40