Ryszard Szadziewski

Członek Honorowy MSB
2015-05-28


Prof. dr hab. Ryszard Szadziewski badania nad inkluzjami w bursztynie rozpoczął w latach 80. ubiegłego wieku. Członek założyciel Sekcji Owadów Kopalnych Polskiego Towarzystwa Entomologicznego powołanej w kwietniu 1985 roku. W 1988 ukazała się monografia habilitacyjna poświęcona kopalnym muchówkom – kuczmanom, z bursztynu bałtyckiego „Biting midges (Diptera, Ceratopogonidae) from Baltic amber”. W latach 1998–2008 i od roku 2011 Kierownik Pracowni Muzeum Inkluzji w Bursztynie (od maja 2015 Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie), w Katerze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Przez ponad 30 lat pracy nad inkluzjami kuczmanów opisał 179 taksonów kopalnych (1 plemię, 14 rodzajów i 164 gatunki nowe dla nauki) w większości z bursztynu bałtyckiego. Nazwę Gdańska lub Morza Bałtyckiego upamiętnił w dwóch nazwach rodzajowych1 Gedanohelea i Gedanoborus oraz w 11 nazwach gatunkowych2. Mimo, że „gdańskie” nazwy są nazwami drobnych muchówek, na stałe pozostaną w literaturze naukowej i nawet za 100 i więcej lat kolejnym naukowcom przypomną o silnym związku Gdańska z bursztynem.
 
Profesor dr hab. Ryszard Szadziewski jest autorem ponad 50 prac o tematyce bursztynowej, zarówno artykułów naukowych, rozdziałów w książkach jak i popularno-naukowych oraz publicystycznych. Od początku był przychylny idei Gdańskich Bursztynników utworzenia w Gdańsku kolekcji bursztynów, widząc jak cenne okazy są kupowane i wywożone przez kolekcjonerów z innych krajów. Mając ich wsparcie w 1998 roku przekonał Radę Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego do utworzenia w Katedrze Zoologii Bezkręgowców Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Prowadząc badania zgromadził prywatną, naukową kolekcję 133 inkluzji (w tym dwa, najcenniejsze w kolekcjach typy deskrypcyjne), którą przekazał tworzącemu się uniwersyteckiemu Muzeum. Profesor dr hab. Ryszard Szadziewski był promotorem 5 prac magisterskich oraz pracy doktorskiej poświęconych inkluzjom w bursztynie. Od roku 2008 nieprzerwanie przewodniczy Światowej Radzie Bursztynu. W latach 2004–2008 pełnił funkcję Przewodniczącego Sekcji Owadów Kopalnych, (od 2005 Sekcji Paleoentomologicznej), Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Mimo naukowego charakteru swych badań nad kuczmanami, włączał się również w działalność popularyzatorską – od początku uczestniczył w działaniach Galerii Paleoentomologicznej przygotowywanej podczas targów Amberif.