Jacek Szwedo

2018-06-18

W tegorocznej edycji konkursu do zaszczytnego tytułu Bursztynnika 2017 nominowani byli (w porządku alfabetycznym): Agnieszka Klikowicz-Kosior, Andrzej Kupniewski, Aniela Matuszewska, Jacek Szwedo, Marcin Tymiński.

Niekwestionowany autorytet i dorobek naukowy związany z różnymi aspektami badania bursztynu oraz całokształt działalności na rzecz środowiska bursztynników obojga kandydatów uczynił wybór tylko jednej osoby niezwykle trudnym. Nie mniej jednak w ostatecznym głosowaniu Kapituła postanowiła przyznać tytuł Bursztynnika Roku 2017 dr. hab. Jackowi Szwedo, prof. UG.
Profesor Szwedo z wykształcenia jest biologiem, entomologiem, prowadzącym badania nad owadami współczesnymi i kopalnymi, głównie przedstawicielami pluskwiaków Hemiptera. Pracował naukowo i dydaktycznie najpierw na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (gdzie uzyskał stopień doktora nauk biologicznych), później w Muzeum i Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie w 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych, na podstawie rozprawy „Systematyka i ewolucja kopalnych piewików z nadrodziny Fulgoroidea (Hemiptera: Fulgoromorpha)”.

 

Poza badaniami prowadzonymi w ośrodkach naukowych w Polsce, odbył liczne krótko- i długoterminowe wyjazdy do różnych ośrodków naukowych, m.in. jako zaproszony badacz w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, czy w Nankińskim Instytucie Geologii i Paleontologii Chińskiej Akademii Nauk.
W roku 2014 związał się z Gdańskiem, gdzie pracował w zespole profesora dr. hab. Ryszarda Szadziewskiego, w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie pracuje tamże na stanowisku profesora nadzwyczajnego i kieruje Pracownią Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum
Inkluzji w Bursztynie, gdzie prowadzone są badania inkluzji owadów w bursztynie bałtyckim i innych żywicach kopalnych, ale także inne, związane m.in. z ewolucją różnorodności morfologicznej i taksonomicznej owadów, zagadnieniami dotyczącymi owadów w ekosystemach lądowych, paleogeografią i biogeografią historyczną owadów. Efektem niezwykle intensywnych i usystematyzowanych badań Laureata jest niemal 140 oryginalnych prac naukowych opublikowanych w czasopismach o uznanej randze, w tym w jednym z najważniejszych na świecie czasopism naukowych – Nature (Nel A. et al. 2013. Nature 503 (7475), 257–261 doi:10.1038/nature12629).

dr hab. inż. Ewa Wagner-Wysiecka
ewa.wagner-wysiecka@pg.edu.pl
Politechnika Gdańska, W
ydział Chemiczny;
Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników

Więcej w artykule w Bursztynisku 41