Książki dostępne w ofercie MSB.

Zainteresowanych kupnem prosimy o kontakt z biurem MSB: tel. 58 58 000 22 lub mail: ak@amber.org.pl. Możliwość wysyłki.

Bursztyn w Polsce i na świecie. Amber in Poland and in the world - Barbara Kosmowska - Ceranowicz

Warszawa, 2017, 316 stron, wersja polsko angielska, wydanie 2 zmienionepol_pl_Bursztyn-w-Polsce-i-na-swiecie-Amber-in-Poland-and-in-the-World-wyd-2-6334_1.jpg

Dwujęzyczna, kolorowa publikacja prezentująca urodę, dzieje i szczególne właściwości bursztynu, uwzględniająca najnowszą literaturę przedmiotu. Dzięki bogactwie informacji książka ta może służyć jako podręcznik dla studentów oraz pracowników naukowych wydziałów nauk o ziemi na uniwersytetach oraz wyższych uczelniach technicznych. Pisana w sposób prosty i przystępny adresowana jest również do osób związanych zawodowo z obróbką żywic kopalnych oraz licznego grona miłośników tego szczególnego minerału, cieszącego się w naszym kraju wyjątkową popularnością.

ISBN:978-83-235-2603-2

Cena 60 PLN

 Katalog wystawy Bursztynowe przemiany
 Gdańsk, 2016, 82 strony, wersja polsko angielskaKatalog Bursztynowe przemiany

Wydany w 2016 roku katalog jubileuszowej wystawy członków Międzynardowego Stowarzyszenia Bursztynników.    Katalog prezentuje wybór prac członków MSB, zmiany jakie dokonały się we wzornictwie przedmiotów z bursztynu oraz przemiany w twórczości poszczególnych twórców związanych ze Stowarzyszeniem. W środku 39 kolorowych fotografii. Wymiary: 21x21cm.

ISBN: 978-83-912894-2-6

 Cena 25 PLN

Katalog wystawy Bursztyn i forma
 Gdańsk, 2015, 56 stron, wersja polsko angielskaKatalog Bursztyn i Forma

 Wydany w 2015 roku katalog pierwszej wystawy członków Międzynardowego Stowarzyszenia Bursztynników. Katalog prezentuje wybór prac członków MSB oraz różne sposoby opracowania bursztynu, znaleść w nim możemy: biżuterię, rzeźby czy kopie obiektów archeologicznych.
W środku
33 kolorowe fotografie. Wymiary: 21x21cm. 

ISBN: 978-83-912894-9-5

Cena 15 PLN

Bursztyn – Poglądy. Opinie tom 3. Wersja polska

okadka.jpg

Wydany w marcu 2016 roku zestawu referatów z seminariów naukowych towarzyszących targom bursztynu Amberif w latach 2010-2015 (bez 2013). Tematy pogrupowane są w siedem rozdziałów poświęconych: złożom, kopalniom i znaleziskom, inkluzjom, archeologii, sztuce oraz właściwościom i identyfikacji bursztynu.
Publikacja pod redakcją naukową prof. dr hab. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz, Wiesława Gierłowskiego
oraz dr hab. inż Ewy Wagner-Wysieckiej
.

ISBN: 978-83-912894-0-2

Cena 30 PLN

okladka.jpg

Bursztyn – Poglądy. Opinie tom 2. Wersja angielska

Wersja angielska wydanego w marcu 2010 roku zestawu referatów z seminariów naukowych towarzyszących targom bursztynu Amberif w latach 2004-2009. Tematy pogrupowane są w siedem rozdziałów poświęconych: geologii złóż, inkluzjom, archeologii, sztuce, ekonomii oraz właściwościom, konserwacji i identyfikacji bursztynu. Publikacja pod redakcją naukową prof. dr hab. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz oraz Wiesława Gierłowskiego. 

ISBN: 978-83-912894-7-1

Cena 25 PLN

Bursztyn – Poglądy, Opinie tom 2. Wersja polskabpo2.jpg


Wydany w marcu 2010 roku zestaw referatów z seminariów naukowych towarzyszących targom bursztynu Amberif w latach 2004-2009. Tematy pogrupowane są w siedem rozdziałów poświęconych: geologii złóż, inkluzjom, archeologii, sztuce, ekonomii oraz właściwościom, konserwacji i identyfikacji bursztynu. Publikacja pod redakcją naukową prof. dr hab. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz oraz Wiesława Gierłowskiego zawiera 234 jednobarwne strony z rycinami oraz 16 kolorowych. Książka wydana po polsku.
 
 

ISBN: 978-83-912894-7-1

Cena 25 PLN (członkowie 20 PLN)

mala_ksiazeczka_eng.jpgBursztyn Bałtycki
Wydana przez MSB niewielka książeczka prezentuje najważniejsze informacje o bursztynie bałtyckim uwzględniając aspekt historyczny, geologiczny i wzorniczy.

Niezbędna podstawa wiedzy o bursztynie, która powinna być znana osobom kupującym bursztynową biżuterię.

Dostępna w wersjach: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej, francuskiej, chińskiej i japońskiej.

Przy większych zamówieniach (min 250 szt) możliwy druk personalizowanej reklamy zamawiającego na tylnej okładce.

Cena 3 PLN
English version in pdf

Chinese version in pdf
Japanese version in pdf
German version in pdf
French version in pdf
Baltiyskiy Yantar pdf
Polska wersja w pdf

Biżuteria świata/ Jewellery of the world - Elżbieta DzikowskaBizuteria-swiata_Elzbieta-Dzikowska.jpg
Bernardinum, 2014, 304 strony, wersja polsko angielska

Znana polska podróżniczka Elżbieta Dzikowska w swoim najnowszym bogato ilustrowanym albumie prowadzi czytelnika po różnych krajach świata, ukazując historię ozdób i biżuterii. Poznając poszczególne strony tej niezwykłej pozycji książkowej poznajemy także autorkę jako osobę przepełnioną pasją kolekcjonowania oryginalnej biżuterii. W albumie znajdziemy liczne opisy szlachetnych kamieni, akcenty polskiej biżuterii oraz sztukę współczesnych ozdób. Dużą zaletą dla tego dzieła są równoległe tłumaczenia wszystkich opisów na język angielski. Album przeznaczony dla każdej kobiety, która kocha biżuterię.

ISBN: 978-83-7823-351-0

Cena 90 PLN

Biżuteria artystyczna - kurs wytwarzania - Andrzej Bandkowskiksiazka_bizuteria_artystyczna_kurs_wytwarzania.jpg
Wrocław, 2014, 459 stron

Książka – podręcznik "Biżuteria artystyczna - kurs wytwarzania" jest zapewne najbardziej wszechstronnym instruktażowo opracowaniem tego typu, wśród tych, które ukazały się w języku polskim. Pozwoli ona skorzystać wielu zainteresowanym z wiedzy i doświadczenia artysty, dla którego biżuteryjna profesja stała się życiową pasją, a kreatywność współtworzyła fenomen polskiej szkoły srebra - Irena Huml.
Książka jest podręcznikiem projektowania i wytwarzania biżuterii oraz małych form rzeźbiarskich dla amatorów, studentów i profesjonalistów. Książka ta jest podstawowym podręcznikiem uczestników kursów jubilerskich, złotniczych, wytwarzania biżuterii.

ISBN: 978-83-9390-690-1

Cena 240 PLN

Healing warmth of amber - beauty health and longevity from nature - N. N. Moshkovhealing.jpg
Kaliningrad, 2013, 144 strony, wersja angielska

Zdrowotne właściwości bursztynu dawniej i dziś. Opisane metody stosowania bursztynu w celach leczniczych oraz w kosmetyce.

Cena 30 PLN

Pozyskiwanie bursztynu na Mierzei Wiślanej w świetle źródeł etnograficznych i historycznych - Eryk Popkiewiczeryk.jpg
 Adam Marszałek, 2014, 58 stron

Polsko-angielski album opisuje sposoby pozyskiwania bursztynu na przestrzeni dziejów. Treść uzupełniają stare mapy, ryciny, fotografie oraz zdjęcia z ostatnich lat ukazujące, jak dziś wygląda eksploatacja tej kopalnej żywicy drzew iglastych. Trzon publikacji jest poświęcony technikom pozyskiwania bursztynu ze złóż morskich - poprzez wyławianie kaszorkami, sieciami, przy pomocy pogłębiarek i nurków - czy też wyszukiwaniu bursztynu na brzegu morskim w czasie i po sztormach za pomocą kopaczek czy nawet wideł pośród patyków i wodorostów zwanych potocznie na Mierzei Wiślanej śmieciami. W albumie znajdują się również informacje o kopalnictwie bursztynu lądowym - szybowym oraz współczesnym hydrotechnicznym.

ISBN: 978-83-7780-872-6

Cena 40 PLN

Traktat o sztuce złotniczej Benvenuta Celliniego - Jacek A. Rochackitraktat.jpg
 Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, 2013, 220 stron

Długo oczekiwane przez historyków sztuki, złotników, konserwatorów, kolekcjonerów i antykwariuszy polskie tłumaczenie "Traktatu o sztuce złotniczej" Benvenuta Celliniego ukazało się z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym w 2013 r. Autorem doskonałego tłumaczenia i wnikliwego opracowania "Traktatu" najsłynniejszego złotnika wszech czasów jest Jacek A. Rochacki, artysta plastyk, rzeźbiarz i złotnik, autor wielu publikacji z zakresu historii sztuki złotniczej, jej teorii i praktyki. Dodatkowo książka zawiera opracowany przez niego Wykaz terminów, zawierający objaśnienie pojawiających się w dziele Celliniego specjalistycznych nazw określających stosowane materiały, narzędzia, przedmioty, jak również wykonywane czynności i techniki złotnicze.

ISBN: 978-83-6073-634-0

 Cena 50 PLN

Biżuteria ludowa w Polsce - Piskorz-Branekova Elżbieta
Muza, 2008, 240 stron
bizuteria-ludowa-w-polsce6816.JPG


  "Biżuteria ludowa w Polsce" jest kolejnym tytułem z serii "Ocalić od zapomnienia" i już piątym wybitnej znawczyni polskich strojów ludowych, Elżbiety Piskorz-Branekovej. Biżuteria ludowa pełniła różnorodne funkcje. Przede wszystkim zdobiła ubiór odświętny, stanowiąc widoczny dowód zamożności i świadcząc o wysokiej pozycji człowieka w lokalnej społeczności. Najwyżej ceniony koral prawdziwy oraz bursztyny były nawet pewnego rodzaju talizmanem. Biżuterię nosiły przede wszyskim kobiety, chociaż w południowej Polsce często także mężczyżni. Kosztowności były ważną pozycją w legatach i zapisach testamentowych. Książka, jak wszystkie tytuły w tej serii, jest bardzo bogato ilustrowana.

ISBN: 978-83-7495-512-6

Cena 42 PLN

Bursztyn w kulturze mykeńskiej - Czebreszuk Januszbursztyn-w-kulturze-mykeskiej_87671.jpg
 Wydawnictwo Poznańskie, 2011, 280 stron

Bursztyn jest szczególnie wdzięcznym tematem dla archeologa. Jego specyfika fizyko-chemiczna powodowała, że pobudzał on wyobraźnie wielu społeczeństw tradycyjnych, dzięki czemu otaczała go zawsze bogata przestrzeń mitologiczna.
Z drugiej strony bursztyn jest bardzo trudny do badań metodami archeologicznymi, bowiem łatwo ulega utlenieniu, stąd wiele zabytków z tego surowca nie zachowało się do naszych czasów.W pracy Autor poddał analizie zjawisko bursztynu w kulturze mykeńskiej w zakresie czysto archeologicznym, a z drugiej strony zarysował pewne interpretacje na temat jego roli społecznej, politycznej i religijnej.

ISBN: 978-83-7177-740-0

Cena 42 PLN

film_pl.jpgBursztyn Bałtycki - żywy kamień – film DVD

Film przedstawia historię bursztynu od momentu jego powstania do chwili wykonania biżuterii. Bursztyn bałtycki odsłania przed nami swoje tajemnice zarówno od strony naukowej, jak i technologii obróbki. Nowoczesne wzornictwo przeplata się z bogatym zbiorem rękodzieła dawnych mistrzów bursztynnictwa. Film skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno jako materiał promocyjny dla firm, sklepów, galerii oraz informacyjny dla odbiorców prywatnych. Film ukazujący bursztyn bałtycki w różnych aspektach, przyrodniczych, historycznych i artystycznych powinien zainteresować i zachęcić do zakupu wyrobów i biżuterii z bursztynem.

                                             Cena 15 PLN

Plakaty:

  1. Klasyfikacja surowca
  2. Inkluzje
  3. Pajęczaki
  4. Poławiacz
    W przygotowaniu:
  5. Formy bursztynu bałtyckiego
  6. Kolory bursztynu bałtyckiego

Rozmiar A2 - 42x60cm

Cena 15 PLN   

Wysyłka w kartonowej tubie.