Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników > Galeria > Wystawy > Skąd taki bursztyn w naszyjniku?

Skąd taki bursztyn w naszyjniku?

Na początku był las, ale nie tu. Na północy, tam gdzie dzisiejsza Skandynawia. Kiedy? Ponad 40 milionów lat temu.
Wtedy to ogromne drzewa podobne do dzisiejszych z rodziny sosnowatych (cedr, modrzew) bardzo mocno żywicowały. Żywica, mieszanka setek różnych związków chemicznych stwardniała, spolimeryzowała, utleniła się
i w ciągu milionów lat powstał bursztyn bałtycki.

bwald.jpg

A skąd bursztyn w Bałtyku? Nasze morze jest zaledwie chwilką w historii bursztynu, liczy sobie tylko 10 tysięcy lat. Powstałe dawno temu złoża dziś częściowo znajdują się pod dnem morskim, a falowanie i erozja powodują jego powolną, naturalną eksploatację. Dzięki temu po sztormach możemy zbierać bursztyny z plaż.

Złoto Bałtyku może być białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, zielonkawe, niebieskawe a nawet czarne. Może mieć kształt kropel, sopli, płytek, baryłek, strupów. Formy bursztynowych bryłek nie są przypadkowe, zależą od miejsca powstania w pniu drzewa. Często zawierają inkluzje złapane w pułapkę lepkiej żywicy.

Ta różnorodność i piękno bursztynu od lat pasjonuje i inspiruje ludzi do tworzenia legend, ale również fantastycznych ozdób i amuletów. W rękach artystów i producentów biżuterii powstają nieustannie od ponad 6000 lat wyroby, które ozdabiają ludzi na całym świecie.

Piękne bryłki czasem wystarczy wyszlifować i wypolerować, zostawiając naturalny kształt i kolor. Idąc z trendami bryłki przycina się, wyobla, fasetuje, nadaje fantazyjne i unikatowe formy. Niekiedy modyfikuje się - poprawia kolor
 i przejrzystość bursztynu dopasowując do gustów klientów.

Bursztyn w biżuterii łączy się z metalami szlachetnymi - złotem, srebrem, platyną. Zdobi się kamieniami szlachetnymi
i ozdobnymi oraz materiałami, takimi jak ceramika, muszle, perły, drewno czy syntetyczne żywice.

Wystawa prezentuje wyroby z bursztynem wykonane w pracowniach członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.