Wystawa Gold des Nordens - Muzeum Polskie, Rapperswil

pl plakat.jpg


W dniach 6.05-31.10.2017 w Muzeum Polskim w Rapperswil w Szwajcarii odbywać się będzie wystawa o bursztynie "Gold des Nordens". Kuratorką wystawy jest Maria Cajochen. Pomysł na wystawę wykiełkował kilka lat temu, gdy podczas muzealnych wystąpień w Szwajcarii, Austrii i Niemczech kuratorka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem bursztynem. Jak twierdzi najważniejsza jest forma prezentacji bursztynu stąd przez lata szukała w literaturze faktów, które najbardziej podsycają wyobraźnię oglądających. To wszystko oparła także o eksperymentalną archeologię i przy pomocy tucholskiego bursztynnika Zenona Śmigla stworzyła obraz bursztynu nieznanego.
Maria Cajochen nawiązała kontakt z Muzeum Polskim w Raperswil. Wystawa stworzona została w oparciu o pomoc Zenona Śmigla, Muzeum Bursztynu w Warszawie, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum w Aathal (Szwajcaria) oraz MSB, które dostarczyło filmy (dziękujemy First Stone z Helsinek!), zdjęcia, wydawnictwa oraz współczesne eksponaty.

Wernisaż odbył się 6 maja o godz. 18, gości przywitała Dyrektor Muzeum Anna Buchmann. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Dr. Thomasa Bolliger'a z Muzeum w Aathal. Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił Lech Antonio Uszyński grając na altówce Stradivariusa. Wśród gości odwiedzających otwarcie wystawy był Ambasador RP w Bernie Jakub Kumoch oraz I Sekretarz Joanna Kułakowska-Kumoch.

Wystawa oprócz ukazania geologii bursztynu, jego różnorodnej formy, historii zastosowań, znalezisk archeologicznych i właściwości leczniczych, prezentuje współczesną sztukę zdobniczą i jubilerską wykonaną z bursztynu. W tej części prezentują się artyści związani z MSB oraz nasi członkowie. Eksponaty zostały wybrane przez MSB jako reprezentacja najlepszego polskiego designu. W większości są to wyroby nagradzane lub wyróżniane w ostatnich latach oraz prezentowane na wystawach w Galerii MSB. Prezentowanych jest 39 prac 19 projektantów, na ścianach prezentowane są zdjęcia z dwóch poprzednich wystaw MSB. Wystawa biżuterii i zdjęć zajmuje 4 piętra w XII wiecznej wieży zamku.

Biżuteria: Dariusz Zarański, Dorota Cenecka, Eva Stone – Ewa Kurzynka, Jacek Ostrowski, Jarosław Westermark, Ireneusz Glaza, Marcin Tymiński, Maria Fijałkowska, Mariusz Gliwiński, Norbert Kotwicki, Aleksander Gliwiński, A2 Amber House, Tomasz Kargul, Art7 Kalandyk&Rozenberg, Joanna i Andrzej Kupniewscy, Jarosław Koźmiański, Marcin Gronkowski, Paweł Kaczyński, Andrzej Adamski.
Fotografie: Sławomir Fijałkowski i S&A, Jacek Ostrowski, Joanna i Andrzej Kupniewscy, NAC Amber, Dorota Kos, Maria Fijałkowska, Dorota Cenecka, Paulina Binek, Marta Włodarska.

Strona Polskiego Muzeum https://www.muzeum-polskie.org/
Strona Muzeum w Aathal http://www.sauriermuseum.ch/en/home/
Jedna z relacji: http://www.zsz.ch/obersee/das-gold-des-nordens/story/11123944